ČASTÉ OTÁZKY
1. Co je to pasport stavby?
Pasport stavby je zjednodušená projektová dokumentace, která je potřeba zejména při dodatečné kolaudaci v případě, kdy chybí (nebo je neúplná, či chybná) původní projektová dokumentace.
Jedná se o "technický průkaz" nemovitosti, který obsahuje technické údaje o dané nemovitosti (počet místností, výměry, plochy, stáří objektu, konstrukcích a dalších parametrech stavby...).
Pasporty nejčastěji zpracováváme na rodinné domy, chalupy, garáže a občas bytové domy, a pod.
2. K čemu slouží pasport stavby?
Každý vlastník nemovitosti, je povinen uchovávat aktuální projektovou dokumentaci ke stavbě. Aktuálně ji mnoho vlastníků nemá, protože danou dokumentaci po nich současně nikdo nepotřebuje.
V případě, že budou ale prodávat nemovitost, budou ji chtít kupující, případně odhadce banky kupujících. Běžně ji také požaduje katastr nemovitostí kvůli špatnému zápisu v KN.
3. Jaká je cena za pasport?
Na danou otázku nelze jednoduše odpovědět. Do cenové kalkulace se promítá spousta faktorů. Mezi nejčastější faktory patří - typ stavby, počet podlaží stavby, podsklepení, velikosti stavby, členitosti, vztah k sousedním parcelám, přestavby a pod.
Nejčastěji se cena pasportu běžného rodinného domu odvíjí mezi 10 000 Kč - 16 000 Kč.
4. Co budu potřebovat?
Bude třeba zjistit k jakému účelu pasport potřebujete. Od toho se bude odvíjet i rozsah projektové dokumentace - pasportu. Nápomocné bude i pokud doma najdete nějakou dochovanou listinu (část. původní projektové dokumentace) ze stavebního úřadu, ideálně původní povolení stavby.
5. Potřebuji geodeta?
V případě chybně zapsané stavby v KN a požadavku na řádné zapsání - souladu (skutečný stav a zápis v KN) je to nezbytné. Spolupracující geodety máme a pomůžeme je zajistit.
V případě, že potřebuje pasport k jinému účelu - prodej, či rekonstrukce, či je stavba správně zapsána a chybí jen stávající dokumentace to není vždy nezbytné.
6. Kdo bude zpracovatel pasportu ?
Za původního stavebního zákona (do 1. 7. 2024) mohla zpracovat pasport i stavebně - nezpůsobilá osoba. Ale od 1. 7. 2024 může pasport stavby vypracovat pouze způsobilá osoba, která má minimálně SŠ vzdělání stavebního či architektonického směru a alespoň 3 roky praxe v projektování staveb.
7. Co obsahuje pasport stavby ?
Dle současné legislativy musí pasport stavby obsahovat tyto části:
A – PRŮVODNÍ ZPRÁVA
B – SOUHRNNÁ TECHNICKÁ ZPRÁVA
C – SITUAČNÍ VÝKRES
D – ZJEDNODUŠENÁ VÝKRESOVÁ DOKUMENTACE